rodo

Czy wszystkie ryby nadają się do mrożenia?

Jeśli jesteś smakoszem ryb lub zapalonym wędkarzem, z pewnością znasz sytuację, gdy masz w lodówce zbyt wiele ryb i wiesz, że ani ty ani rodzina nie dacie rady zjeść wszystkiego zanim się zepsuje. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie zamrażarki i mrożenie posiadanych ryb. Należy jednak pamiętać o kilku szczegółach, między innymi czy wszystkie ryby można mrozić i kiedy zrobić to najlepiej.

Jak zamrażać duże i małe ryby?

Gdy zapowiedzieli się nagli goście lub nie chce nam się wyjść do sklepu, warto mieć w zamrażarce kilka rybnych porcji przygotowanych na "czarną godzinę". Pamiętajmy jednak, że do zamrażania nadają się jedynie najświeższe ryby, najlepiej takie, które dopiero co zostały złowione. 

Małe ryby, takie jak sardynki, najlepiej zamrażać pojedynczo w folii aluminiowej lub specjalnych plastikowych workach do mrożenia. Jeżeli wolimy mrozić pojedyncze rybne kawałki, warto je podzielić folią, ale się nie zlepiły. 

Duże ryby koniecznie należy wypatroszyć i wypłukać pod bieżącą wodą- szczególnie ich jamę brzuszną. Warto się wcześniej zastanowić, do czego mrożone ryby będą później przeznaczone. Jeśli planujemy przykładowo zupę rybną, z powodzeniem możemy podzielić rybę na wygodne kawałki.

W temperaturze poniżej -18 stopni możemy przechowywać ryby nawet do 6-8 miesięcy, jednak są od tego wyjątki, ponieważ im tłustsza jest ryba, tym krócej możemy ją przechowywać. Tłuste gatunki przechowujemy w zamrażarce maksymalnie do 3 miesięcy.

Glazurowanie ryb

Świeżość mrożonych ryb możemy przedłużyć stosując glazurowanie. Należy je rozłożyć na folii i zamrozić. Po zamrożeniu zanurzamy je w bardzo zimnej wodzie, a gdy pokryją się warstwą lodu, wszystkie czynności powtarzamy. Glazurowanie to dobry sposób, aby ryba wyjęta z zamrażarki nie była sucha i twarda.

Wróć
bot
luxfish
LUX FISH
ul. Celna 2
70-644 Szczecin
tel./fax 914624248
luxfish@luxfish.pl
© 2017 r. Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!