rodo

Jakie metody mrożenia ryb wyróżniamy?

Ryby, nawet mrożone dostarczają do organizmu niezbędnych witamin i minerałów potrzebnych dla zachowania zdrowia organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby wprowadzić je do codziennej diety. Jednak, aby ryby mogły być swobodnie transportowane znad morza do sklepów czy centrali rybnych niezbędne jest ich zamrożenie, które wydłuża ich trwałość.

Zalety mrożenia ryb

Mrożenie ryb polega na obniżeniu ich temperatury aż do momentu, w którym pojawią się na produkcie pierwsze kryształki lodu. Obniżenie temperatury powoduje spowolnienie procesów chemicznych, dzięki czemu rybę można przechowywać znacznie dłużej. Między innymi zahamowane zostaje namnażanie się bakterii i drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia człowieka. Zamrożony produkt nie traci wartości odżywczych, dzięki czemu nawet po długim czasie ryba będzie zdrowa i będzie dostarczy po obróbce cieplnej wartościowych witamin i minerałów, które korzystnie wpłyną na układ odpornościowy.

Mrożenie na morzu

Najpopularniejszą formą transportu, a później przechowywania ryb jest ich mrożenie na morzu. W tym celu wykorzystywane są specjalne systemy, czyli szokowe zamrażanie, które polega na bardzo szybkim mrożeniu dużych partii złowionych ryb lub owoców morza. Zamrażanie odbywa się w zaledwie kilka minut co pozwala na znaczące wydłużenie żywotności złowionego towaru bez utraty ich walorów smakowych i bezpieczny transport na ląd. Warto podkreślić, że w system szokowego zamrażania wyposażone są duże jednostki pływające.

Mrożenie na lądzie

Inną popularną metodą mrożenia jest mrożenie na lądzie. Metoda ta polega na połowie ryb lub owoców morza przez statki pływające, które zabezpieczają towar na czas transportu na ląd. Następnie po wpłynięciu jednostki pływającej do portu ryby przetransportowywane są do ulokowanych na wybrzeży specjalistycznych przetwórni, gdzie świeża ryba poddawana jest procesowi mrożenia. Dzięki temu ryba zachowuje swoje właściwości smakowe i żywieniowe, a po rozmrożeniu nadal posiada wartości odżywcze.

Mrożenie typu double frozen

Na lądzie, ale też na jednostkach pływających stosuje się w niektórych przypadkach metodę podwójnego mrożenia, czyli double frozen. Polega ona na zamrożeniu płatów ryby jeszcze na statku, a następnie ich rozmrożeniu na lądzie. Dzięki temu możliwe jest rozdzielenie i porcjowanie na mniejsze części, które następnie zostają ponownie zamrożone. Jest to metoda najmniej jakościowa, ponieważ dwukrotne zamrażanie produktu prowadzi do utraty jego wartości odżywczych, a co ważne może doprowadzić do namnożenia się szkodliwych bakterii i drobnoustrojów.

Wróć
bot
luxfish
LUX FISH
ul. Celna 2
70-644 Szczecin
tel./fax 914624248
luxfish@luxfish.pl
© 2017 r. Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!