rodo

Jakie wartości odżywcze ma makrela?

Makrele można określić jako jedną z najpopularniejszych w naszym kraju ryb tłustych. Najchętniej sięgamy po nią w wersji wędzonej. Z pewnością jest ona godna uwagi ze względów dietetycznych, jest doskonałym źródłem składników odżywczych, jednak przede wszystkim kwasów tłuszczowych oraz białka. Co jeszcze znajduje się w makreli i czemu warto po nią regularnie sięgać?

Jakie wartości ma makrela?

Ryby są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. W makreli w 100 gramach mamy zaledwie 221 kalorii. Ponadto jest bogata w białko, którego znajduje się w 100 gramach aż 20,7 grama. Jednak jest to również ryba tłusta, gdyż zawartość tłuszczu wynosi 11,9 grama w surowej, a 15,5 g w wędzonej wersji. Makrela jest polecana w diecie, gdyż jej spożycie pozwala na dostarczenie kwasów Omega-3. Mimo wszystko jeśli chodzi o jej spożycie musimy zachować umiar i ostrożność, gdyż w mięsie tych ryb występuje stosunkowo wysoka ilość cholesterolu.

Koniecznie należy wspomnieć również o znajdujących się w niej witaminach i minerałach. Jest ich cała lista. W makreli znajduje się: witamina A, B1, B2, B3, D oraz E. Jest ona również doskonałym źródłem minerałów, takich jak: potas, sód, fosfor, żelazo i magnez. Makrela z pewnością powinna więc stać się obowiązkowym punktem naszego jadłospisu, gdyż pozwala na jego odpowiednie zbilansowanie i urozmaicenie, co jest bardzo ważne dla naszego zdrowia.

Czy makrela jest rybą dla każdego?

W niektórych schorzeniach jedzenie tłustych ryb nie będzie wskazane. Jeśli więc musisz ograniczać ilość spożywanego tłuszczu lub cholesterolu, to warto przedyskutować wprowadzenie makreli do diety z lekarzem. Ta ryba jest nie tylko popularna, ale i smaczna. Jej cena i wartości odżywcze sprawiają, że wiele osób chętnie po nią sięga. Czy więc nie powinniśmy lepiej poznać wartości odżywczych, jakie nam oferuje i wykorzystać ich w prawidłowym bilansowaniu naszej diety? Makrela z pewnością doskonale wpisze się w jadłospis, w formie sałatek, past i innych dań. Każdy z pewnością znajdzie na nią swój własny, smaczny sposób.

Wróć
bot
luxfish
LUX FISH
ul. Celna 2
70-644 Szczecin
tel./fax 914624248
luxfish@luxfish.pl
© 2017 r. Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!