rodo

Które ryby mrożone są najchętniej wykorzystywane w gastronomii?

Ryby są zdrowe, smaczne i doskonale nadają się zarówno do przygotowywania obiadów, jak i sałatek, past, przekąsek czy potraw z grilla. Oczywiście najsmaczniejszą są te świeże, jednak na nie większość z nas może sobie pozwolić stosunkowo rzadko. Zarówno ryby słodkowodne, jak i morskie dostępne są jako produktu mrożone. Mrożenie to sposób na ich przetworzenie i zachowanie najważniejszych właściwości odżywczych oraz walorów smakowych.

Polacy chętnie i często jedzą mrożone ryby. Z tego artykułu dowiesz się, jakie gatunki ryb są najczęściej wykorzystywane w gastronomii.

Ryby mrożone, które Polacy wybierają najczęściej

W gastronomii bardzo często wykorzystywana jest mrożona tusza rybna takich gatunków jak m.in. halibut, grenadier, czarniak, karmazyn, srebrzyk. Halibut jest doceniany za to, że należy do grupy ryb chudych (pod tym względem stanowi alternatywę dla dorsza czy miruny). Chude mięso mają też grenadiery, inaczej buławiki, które żyją w Oceanie Atlantyckim. W Polsce ten gatunek jest słabo znany. Można go nabyć w naszej hurtowni, która specjalizuje się w sprzedaży ryb mrożonych. Każdy, kto spróbuje grenadiera, doceni go nie tylko za smak, ale również brak ości oraz bogactwo składników odżywczych.

Czarniak, czyli dorsz czarny, wyróżnia się oliwkowym kolorem, a wnętrze jego jamy gębowej jest czarne — stąd też nazwa. Konsystencja mięsa jest bardziej zwarta i twarda (podobnie jak u dorsza atlantyckiego), dlatego doskonale nadaje się do przygotowania w formie steków. Czerniak doskonale smakuje też z piekarnika czy smażony z ziołami.

Kolejny dostępny w naszej ofercie gatunek ryb, czyli karmazyn, żyje w zimnych wodach mórz północnych oraz w głębokich wodach zachodniego Oceanu Atlantyckiego. Ma białe, delikatne mięso i niską zawartość tłuszczu i cholesterolu. Wyróżnia go spora ilość pełnowartościowego białka. Ciekawym gatunkiem jest srebrzyk, który ma białe i bardzo delikatne mięso o charakterystycznym słodkawo-kwaskowym posmaku. Najczęściej spożywa się go jako filety — smażone lub pieczone — lub jako wędzone tuszki.

Oprócz tego Polacy, zarówno w lokalach gastronomicznych, jak i własnych domach, często i chętnie sięgają po śledzia oraz makrelę. W naszej ofercie śledź dostępny jest zarówno w całości, jak i w formie płatów oraz filetów. Zapewniamy też smakowitą całą makrelę.

Wróć
bot
luxfish
LUX FISH
ul. Celna 2
70-644 Szczecin
tel./fax 914624248
luxfish@luxfish.pl
© 2017 r. Firma Luxfish: wieloletnie doświadczenie w branży, bogaty asortyment, wysoka jakość, sprawna i szybka obsługa Klienta, własne chłodnie, system kontroli HACCP.
Luxfish: import ryb, eksport ryb.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty!